
Kuri Tec® CLEARBRAID® Reinforced Beverage Hose
Only %1 left
As low as $0.68 
Let’s talk
Contact Us
Please complete the form, and we will contact you within one business day.
Specifications
| SKU | 3702630 |
|---|---|
| Mfr # | K3155-05X300 |
| Sold By | FT |
| Certifications & Ratings | FDA Approved Food Grade |
| Cover Color | Clear |
| ID Size (inches) | 5/16" |
| Inner Tube | PVC |
| Length per Roll | 300'/rl |
| Min. Bend Radius | 2-1/2" |
| OD Size (Inches) | 1/2" |
| Outer Cover Material | PVC |
| Reinforcement | Polyester Yarn |
| Temperature Range | 25°-150°F |
| Type | Industrial |
| Weight Per Foot | 0.08-lb |
| Working Pressure | 250 psi at 70°F |
| UNSPSC | 40142000 |
| SKU | 3702631 |
|---|---|
| Mfr # | K3155-06X300 |
| Sold By | FT |
| Certifications & Ratings | FDA Approved Food Grade |
| Cover Color | Clear |
| ID Size (inches) | 3/8" |
| Inner Tube | PVC |
| Length per Roll | 300'/rl |
| Min. Bend Radius | 3" |
| OD Size (Inches) | 1/2" |
| Outer Cover Material | PVC |
| Reinforcement | High Tensile Industrial Multi-Filament Yarn |
| Temperature Range | 25°-150°F |
| Type | Industrial |
| Weight Per Foot | 0.09-lb |
| Working Pressure | 225 psi at 70°F |
| UNSPSC | 40142000 |
| SKU | 3702632 |
|---|---|
| Mfr # | K3155-08X300 |
| Sold By | FT |
| Certifications & Ratings | 3-A Compliant FDA Approved Food Grade USDA Approved |
| Cover Color | Clear |
| ID Size (inches) | 1/2" |
| Inner Tube | PVC |
| Length per Roll | 300'/rl |
| Min. Bend Radius | 4" |
| OD Size (Inches) | 3/4" |
| Outer Cover Material | PVC |
| Reinforcement | High Tensile Industrial Multi-Filament Yarn |
| Temperature Range | 25°-150°F |
| Type | Industrial |
| Weight Per Foot | 0.13-lb |
| Working Pressure | 200 psi at 70°F |
| UNSPSC | 40142000 |
| Country of Origin | US |
| SKU | 3702633 |
|---|---|
| Mfr # | K3155-10X200 |
| Sold By | FT |
| Certifications & Ratings | FDA Approved Food Grade |
| Cover Color | Clear |
| ID Size (inches) | 5/8" |
| Inner Tube | PVC |
| Length per Roll | 200'/rl |
| Min. Bend Radius | 5" |
| OD Size (Inches) | 0.8" |
| Outer Cover Material | PVC |
| Reinforcement | High Tensile Industrial Multi-Filament Yarn |
| Temperature Range | 25°-150°F |
| Type | Industrial |
| Weight Per Foot | 0.18-lb |
| Working Pressure | 200 psi at 70°F |
| UNSPSC | 40142000 |
| SKU | 3702635 |
|---|---|
| Mfr # | K3155-16X200 |
| Sold By | FT |
| Certifications & Ratings | FDA Approved Food Grade |
| Cover Color | Clear |
| ID Size (inches) | 1" |
| Inner Tube | PVC |
| Length per Roll | 200'/rl |
| Min. Bend Radius | 8" |
| OD Size (Inches) | 1.3" |
| Outer Cover Material | PVC |
| Reinforcement | High Tensile Industrial Multi-Filament Yarn |
| Temperature Range | 25°-150°F |
| Type | Industrial |
| Weight Per Foot | 0.30-lb |
| Working Pressure | 125 psi at 75°F |
| UNSPSC | 40142000 |
| Country of Origin | US |
| SKU | 3702643 |
|---|---|
| Mfr # | K3155-12X100 |
| Sold By | FT |
| Certifications & Ratings | 3-A Compliant FDA Approved Food Grade USDA Approved |
| Cover Color | Clear |
| ID Size (inches) | 3/4" |
| Inner Tube | PVC |
| Length per Roll | 100'/rl |
| Min. Bend Radius | 6" |
| OD Size (Inches) | 1" |
| Outer Cover Material | PVC |
| Reinforcement | Polyester Yarn |
| Temperature Range | 25°-150°F |
| Type | Industrial |
| Weight Per Foot | 0.22-lb |
| Working Pressure | 150 psi at 70°F |
| UNSPSC | 40142000 |
| Country of Origin | US |
| Sold By | FT |
|---|---|
| Cover Color | Clear |
| Inner Tube | PVC |
| Outer Cover Material | PVC |
| Temperature Range | 25°-150°F |
| Type | Industrial |
| UNSPSC | 40142000 |
| Country of Origin | US |
Product Details
Capable of transporting your food and beverage products. The durable inner coating is able to withstand the various pressures and temperatures necessary to move your products.


