The store will not work correctly when cookies are disabled.
Neogen® Hektoen Enteric (HE) Agar
As low as $230.19 
Specifications
Specifications| SKU | 4983535 |
|---|
| Mfr # | 700002971 |
|---|
| Sold By | JR |
|---|
| Neogen Catalog Number | NCM0006A |
|---|
| Packaging Quantity | 1 Jar |
|---|
| Packaging Type | 500 g Jar |
|---|
| Quantity | 500 g |
|---|
| Target Organisms | Shigella spp. |
|---|
| UNSPSC | 41106213 |
|---|
| Country of Origin | US |
|---|
Specifications| SKU | 4983536 |
|---|
| Mfr # | 700002972 |
|---|
| Sold By | JR |
|---|
| Neogen Catalog Number | NCM0006B |
|---|
| Packaging Quantity | 1 Jar |
|---|
| Packaging Type | 5 kg Jar |
|---|
| Quantity | 5 kg |
|---|
| Target Organisms | Shigella spp. |
|---|
| UNSPSC | 41106213 |
|---|
Specifications| SKU | 4983537 |
|---|
| Mfr # | 700002973 |
|---|
| Sold By | JR |
|---|
| Neogen Catalog Number | NCM0006C |
|---|
| Packaging Quantity | 1 Jar |
|---|
| Packaging Type | 10 kg Jar |
|---|
| Quantity | 10 kg |
|---|
| Target Organisms | Shigella spp. |
|---|
| UNSPSC | 41106213 |
|---|
Specifications| Sold By | JR |
|---|
| Packaging Quantity | 1 Jar |
|---|
| Target Organisms | Shigella spp. |
|---|
| UNSPSC | 41106213 |
|---|
| Country of Origin | US |
|---|
Product Details Used for the isolation and differentiation of enteric pathogens.