
Industrial Work Jacket
Only %1 left
As low as $12.74 
Let’s talk
Contact Us
Please complete the form, and we will contact you within one business day.
Specifications
| SKU | 6977266 |
|---|---|
| Mfr # | J53107.SM |
| Sold By | EA |
| Color | Yellow |
| Size | S |
| High-Visibility | No |
| Hood | Yes |
| Hood Style | Attached |
| Material | PVC/Polyester |
| Number of Pockets | 0 |
| Prop 65 Warning | This product can expose you to chemicals which are known to the state of California to cause cancer, birth defects, and/or other reproductive harm. |
| Style | Suit |
| Thickness | 0.35 mm |
| UNSPSC | 46181500 |
| Country of Origin | CN |
| SKU | 6977267 |
|---|---|
| Mfr # | J53107.MD |
| Sold By | EA |
| Color | Yellow |
| Size | M |
| High-Visibility | No |
| Hood | Yes |
| Hood Style | Attached |
| Material | PVC/Polyester |
| Number of Pockets | 0 |
| Prop 65 Warning | This product can expose you to chemicals which are known to the state of California to cause cancer, birth defects, and/or other reproductive harm. |
| Style | Coat/Jacket |
| Thickness | 0.35 mm |
| UNSPSC | 46181500 |
| Country of Origin | CN |
| SKU | 6977268 |
|---|---|
| Mfr # | J53107.LG |
| Sold By | EA |
| Color | Yellow |
| Size | L |
| High-Visibility | No |
| Hood | Yes |
| Hood Style | Attached |
| Material | PVC/Polyester |
| Number of Pockets | 0 |
| Prop 65 Warning | This product can expose you to chemicals which are known to the state of California to cause cancer, birth defects, and/or other reproductive harm. |
| Style | Coat/Jacket |
| Thickness | 0.35 mm |
| UNSPSC | 46181500 |
| Country of Origin | CN |
| SKU | 6977269 |
|---|---|
| Mfr # | J53107.XL |
| Sold By | EA |
| Color | Yellow |
| Size | XL |
| High-Visibility | No |
| Hood | Yes |
| Hood Style | Attached |
| Material | PVC/Polyester |
| Number of Pockets | 0 |
| Prop 65 Warning | This product can expose you to chemicals which are known to the state of California to cause cancer, birth defects, and/or other reproductive harm. |
| Style | Coat/Jacket |
| Thickness | 0.35 mm |
| UNSPSC | 46181500 |
| Country of Origin | CN |
| SKU | 6977270 |
|---|---|
| Mfr # | J53107.2X |
| Sold By | EA |
| Color | Yellow |
| Size | 2XL |
| High-Visibility | No |
| Hood | Yes |
| Hood Style | Attached |
| Material | PVC/Polyester |
| Number of Pockets | 0 |
| Prop 65 Warning | This product can expose you to chemicals which are known to the state of California to cause cancer, birth defects, and/or other reproductive harm. |
| Style | Coat/Jacket |
| Thickness | 0.35 mm |
| UNSPSC | 46181500 |
| Country of Origin | CN |
| SKU | 6977271 |
|---|---|
| Mfr # | J53107.3X |
| Sold By | EA |
| Color | Yellow |
| Size | 3XL |
| High-Visibility | No |
| Hood | Yes |
| Hood Style | Attached |
| Material | PVC/Polyester |
| Number of Pockets | 0 |
| Prop 65 Warning | This product can expose you to chemicals which are known to the state of California to cause cancer, birth defects, and/or other reproductive harm. |
| Style | Coat/Jacket |
| Thickness | 0.35 mm |
| UNSPSC | 46181500 |
| Country of Origin | CN |
| Sold By | EA |
|---|---|
| Color | Yellow |
| High-Visibility | No |
| Hood | Yes |
| Hood Style | Attached |
| Material | PVC/Polyester |
| Number of Pockets | 0 |
| Prop 65 Warning | This product can expose you to chemicals which are known to the state of California to cause cancer, birth defects, and/or other reproductive harm. |
| Thickness | 0.35 mm |
| UNSPSC | 46181500 |
| Country of Origin | CN |
Product Details
Lightweight, affordable, and generously cut for ease of movement and comfort, this Industrial Work jacket features electronically welded seams for 100% waterproof protection, attached hood, snaps for an adjustable fit and snap front closure.
Features:
• .35 mm PVC on Polyester.
• Storm fly front.
• Take-up snaps.
Features:
• .35 mm PVC on Polyester.
• Storm fly front.
• Take-up snaps.
Related Products
Industrial Work Overalls$9.05 per PR
Industrial Work Coat$18.80 per EA
Tingley Industrial Work 3-Piece Suit$17.39 per EA
Industrial Work Overalls$9.05 per PR
Industrial Work Coat$18.80 per EA
Tingley Industrial Work 3-Piece Suit$17.39 per EA
Industrial Work Overalls$9.05 per PR
Industrial Work Coat$18.80 per EA
Tingley Industrial Work 3-Piece Suit$17.39 per EA
Industrial Work Overalls$9.05 per PR
Industrial Work Coat$19.35 per EA
Tingley Industrial Work 3-Piece Suit$17.39 per EA
Industrial Work Overalls$9.05 per PR
Tingley Industrial Work 3-Piece Suit$17.39 per EA
Industrial Work Overalls$9.05 per PR
Alternate Products
DuraScrimâ„¢ Jacket with Attached Hood$20.94 per EA
DuraScrimâ„¢ Jacket with Attached Hood$20.94 per EA
DuraScrimâ„¢ Jacket with Attached Hood$20.94 per EA
DuraScrimâ„¢ Jacket with Attached Hood$20.94 per EA
DuraScrimâ„¢ Jacket with Attached Hood$21.49 per EA
DuraScrimâ„¢ Jacket with Attached Hood$21.49 per EA


