
Industrial Work Overalls
Only %1 left
As low as $9.05 
Let’s talk
Contact Us
Please complete the form, and we will contact you within one business day.
Specifications
| SKU | 6977279 |
|---|---|
| Mfr # | O53107.SM |
| Sold By | PR |
| Color | Yellow |
| Size | S |
| High-Visibility | No |
| Material | PVC/Polyester |
| Number of Pockets | 0 |
| Prop 65 Warning | This product can expose you to chemicals which are known to the state of California to cause cancer, birth defects, and/or other reproductive harm. |
| Style | Bibs/Overalls |
| Thickness | 0.35 mm |
| UNSPSC | 46181500 |
| Country of Origin | CN |
| SKU | 6977280 |
|---|---|
| Mfr # | O53107.MD |
| Sold By | PR |
| Color | Yellow |
| Size | M |
| High-Visibility | No |
| Material | PVC/Polyester |
| Number of Pockets | 0 |
| Prop 65 Warning | This product can expose you to chemicals which are known to the state of California to cause cancer, birth defects, and/or other reproductive harm. |
| Style | Bibs/Overalls |
| Thickness | 0.35 mm |
| UNSPSC | 46181500 |
| Country of Origin | CN |
| SKU | 6977281 |
|---|---|
| Mfr # | O53107.LG |
| Sold By | PR |
| Color | Yellow |
| Size | L |
| High-Visibility | No |
| Material | PVC/Polyester |
| Number of Pockets | 0 |
| Prop 65 Warning | This product can expose you to chemicals which are known to the state of California to cause cancer, birth defects, and/or other reproductive harm. |
| Style | Bibs/Overalls |
| Thickness | 0.35 mm |
| UNSPSC | 46181500 |
| Country of Origin | CN |
| SKU | 6977282 |
|---|---|
| Mfr # | O53107.XL |
| Sold By | PR |
| Color | Yellow |
| Size | XL |
| High-Visibility | No |
| Material | PVC/Polyester |
| Number of Pockets | 0 |
| Prop 65 Warning | This product can expose you to chemicals which are known to the state of California to cause cancer, birth defects, and/or other reproductive harm. |
| Style | Bibs/Overalls |
| Thickness | 0.35 mm |
| UNSPSC | 46181500 |
| Country of Origin | CN |
| SKU | 6977283 |
|---|---|
| Mfr # | O53107.2X |
| Sold By | PR |
| Color | Yellow |
| Size | 2XL |
| High-Visibility | No |
| Material | PVC/Polyester |
| Number of Pockets | 0 |
| Prop 65 Warning | This product can expose you to chemicals which are known to the state of California to cause cancer, birth defects, and/or other reproductive harm. |
| Style | Bibs/Overalls |
| Thickness | 0.35 mm |
| UNSPSC | 46181500 |
| Country of Origin | CN |
| SKU | 6977284 |
|---|---|
| Mfr # | O53107.3X |
| Sold By | PR |
| Color | Yellow |
| Size | 3XL |
| High-Visibility | No |
| Material | PVC/Polyester |
| Number of Pockets | 0 |
| Prop 65 Warning | This product can expose you to chemicals which are known to the state of California to cause cancer, birth defects, and/or other reproductive harm. |
| Style | Bibs/Overalls |
| Thickness | 0.35 mm |
| UNSPSC | 46181500 |
| Country of Origin | CN |
| Sold By | PR |
|---|---|
| Color | Yellow |
| High-Visibility | No |
| Material | PVC/Polyester |
| Number of Pockets | 0 |
| Prop 65 Warning | This product can expose you to chemicals which are known to the state of California to cause cancer, birth defects, and/or other reproductive harm. |
| Style | Bibs/Overalls |
| Thickness | 0.35 mm |
| UNSPSC | 46181500 |
| Country of Origin | CN |
Product Details
Generously cut for ease of movement and comfort, these overalls features electronically welded seams for 100% waterproof protection, snaps for an adjustable fit and elastic straps.
Features:
• Snap fly front overalls.
• .35 mm PVC on Polyester.
• Take-up snaps.
Features:
• Snap fly front overalls.
• .35 mm PVC on Polyester.
• Take-up snaps.
Related Products
Industrial Work Jacket$12.74 per EA
Industrial Work Coat$18.80 per EA
Tingley Industrial Work 3-Piece Suit$17.39 per EA
Industrial Work Jacket$12.74 per EA
Industrial Work Coat$18.80 per EA
Tingley Industrial Work 3-Piece Suit$17.39 per EA
Industrial Work Jacket$12.74 per EA
Industrial Work Coat$18.80 per EA
Tingley Industrial Work 3-Piece Suit$17.39 per EA
Industrial Work Jacket$12.74 per EA
Industrial Work Coat$19.35 per EA
Tingley Industrial Work 3-Piece Suit$17.39 per EA
Industrial Work Jacket$13.29 per EA
Tingley Industrial Work 3-Piece Suit$17.39 per EA
Industrial Work Jacket$13.29 per EA
Alternate Products
DuraScrimâ„¢ Snap Fly Overalls$17.94 per PR
DuraScrimâ„¢ Snap Fly Overalls$17.94 per PR
DuraScrimâ„¢ Snap Fly Overalls$17.94 per PR
DuraScrimâ„¢ Snap Fly Overalls$17.94 per PR
DuraScrimâ„¢ Snap Fly Overalls$18.49 per PR
DuraScrimâ„¢ Snap Fly Overalls$18.49 per PR


